Nauč se správně
pracovat se svým Dollerem

Máme pro tebe pár tipů, které se ti budou hodit.

Vyplň si všechna data

Nejdříve si vyplň data pro jednotlivé dny. Bude se ti
pak lépe plánovat.

Doller

Jestli si říkáš, že to zabere spoustu času, tak se nemusíš bát – u ročního to dělá jenom 27 minut. Takže si k tomu můžeš pustit oblíbenou hudbu nebo zajímavou přednášku či podcast a pak to jde samo. Na začátku každého měsíce najdeš matici dvanácti čísel. Každé číslo symbolizuje jeden měsíc v roce. Takže pokud si zakroužkuješ například sedmičku, víš, že se jedná o červenec. Do hranaté závorky si pak vyplníš datum pro jednotlivý den. Měsíce od sebe odděluje měsíční shrnutí.

Doller

Nelekni se, pokud se stane, že ti nevyjde počet dnů v daném měsíci. Jedná se o specifickou vlastnost Dolleru, se kterou se setkáš 2–3× do roka. Je to proto, že měsíc lehce překračuje do šestého týdne, ale Doller vyhrazuje na každý měsíc týdnů pět. V měsíčním přehledu si přebývající dny napiš na začátek měsíce, ať máš přehled ucelený. V týdenním přehledu si přebývající dny napiš do prvního týdne následujícího měsíce. Je nám jasné, že je to trochu netradiční řešení, ale přišlo nám to lepší než přidávat minimálně dalších 20 stran, které by zůstaly nepopsané. Doller by byl díky tomu i těžší a tlustší a hlavně bychom zbytečně plýtvali papírem.

Sdílet

Nastav si svou vizi.

Nevíš, jak na to? Neboj se, rádi ti pomůžeme.

Doller

Říkáš si, že je nesmysl přemýšlet tak daleko dopředu, když často ani nevíme, co bude za týden? Když se ale zamyslíš nad tím, co chceš a čeho chceš dosáhnout, a nastavíš si vizi, snáze se ti budou překonávat překážky, které budeš muset překonat. Více se toho naučíš a nebude tě trápit, že ti něco nejde, protože budeš mít smysl, proč to všechno podstupuješ. Pokud si pak na základě vize nastavíš plán pro její dosažení, určitě se ti to povede dříve.

 • A jestli nevíš, jak na tu svojí vizi, tak si zkus sepsat na papír následující body:
 • Co jsi dělal jako malý, když ti bylo méně než 10 let?
 • Jaké jsou tvé koníčky? Co tě baví natolik, že zapomínáš na čas a dobíjí ti to energii?
 • Jaké jsou tvoje silné stránky?
 • Co často hledáš na internetu, jaké knihy čteš a jaké posloucháš podcasty?
 • Kdo je pro tebe inspirací?
 • S čím za tebou chodí kamarádi pro radu? Tvoji kamarádi tě znají ze všech
  nejlépe - zeptej se pár z nich na to, co tě podle nich dělá výjimečným.
 • Sepiš si seznam alespoň 25 věcí, které si chceš splnit nebo mít. Potom si je seřaď podle priorit od té nejdůležitější.
 • Neboj se být trochu morbidní a uvědom si, že jednou tahle chvíle nastane – Co si přeješ, aby o tobě lidé řekli na pohřbu? Na co by měli lidé vzpomínat?
  Co chceš po sobě zanechat?
 • Jaké jsou tvoje hodnoty? Co chceš po lidech, které máš kolem sebe?
Doller

Až budeš mít všechny body sepsané, snaž se si je seřadit podle důležitosti, kterou podle tebe mají. Když to všechno uvidíš napsané, pomůže ti to se odpíchnout.

Pokud je to na tebe moc složité, zkus na to jít z druhé strany a sepiš si, co v životě nechceš. To ti pomůže si ujasnit, co tedy naopak chceš, jaké jsou tvoje sny. Následně si odpověz na otázky, co bys chtěl umět, co zažít, co mít a jaká je představa tvého štěstí? Všechno si to sepiš a utřiď dle priorit. Klíčové jsou ty, které ti vyšly mezi prvními. Ujasni si, kde jsi právě teď a co tě brzdí v tom, aby se ti to všechno splnilo.

Z tvých odpovědí pak vychází tvá vize. Tu si zkus nakreslit do Dolleru. Možná nejsi Piccaso, ale přesto dej kreslení šanci. Jeden obrázek vydá za tisíc slov. Snáze se ti tak dostane do podvědomí a vybaví se ti, když se budeš rozhodovat, jestli se flákat nebo se posunout dál.

Buď efektivní

Rozděl si své velké cíle na ty menší. Budou se ti lépe plnit.

Doller

Řada studií prokazuje, že produktivita práce při stanovení cílů vzrůstá o 10 – 25 %. Čím více si plánuješ svůj čas a cíle, tím více zvyšuješ svou kontrolu nad sebou samým. Získáváš větší sebedůvěru, snižuješ hladinu stresu a dochází tak k lepšímu pracovnímu výkonu a zvýšení pocitu štěstí. Což opětovně motivuje k dalšímu výkonu.

Doller

Nezapomeň ale, že pizzu taky nesníš celou najednou, ale jdeš dílek po dílku. Stejně tak je to s tvou vizí a velkými sny. Nastav si nejdříve nutné roční, měsíční, týdenní, ale i denní cíle. Pak postupuj od těch nejmenších cílů (denních), až po ty největší (roční a více). Budou se ti mnohem lépe plnit a tím spíš budeš mít chuť i sílu na ty větší.

Zpestři si Doller malůvkami

Doodly jsou jednoduché kresbičky, které zvládne úplně každý. Nemusíš být nutně Picasso, aby tvůj Doller vypadal skvěle!

Doller

Všichni víme, že bez kafe se nedá žít. Tak si ho pojď nakreslit!

Kafe
Kafe
Kafe
Kafe

1/4

Důležité úkoly a schůzky je třeba vypíchnout. Jak? Třeba takhle!

Záložky
Záložky
Záložky
Záložky
Záložky

1/5

Hodit do batohu pár nejdůležitějších věcí a prostě jet… Kam vyrazíš?

Batoh
Batoh
Batoh
Batoh
Batoh

1/5

Chceš se naučit víc mini kresbiček? Tak mrkni na náš Instagram, kde často kreslíme v Instastories, anebo sleduj hashtag #dollerhacks.

Nekreslíš? To nevadí!

Samolepky, polaroidy a výstřižky z časopisů tě zachrání.

Ne každého kreslení baví a za nás je to úplně v pohodě. Jestli si ale paradoxně nevystačíš jen s psaním, máme pro tebe pár tipů, se kterými si svůj DOLLER můžeš oživit i bez pastelek, fixek nebo vodovek.

 • Zkus třeba:
 • samolepky
 • washi pásky
 • barevné lepíky
 • polaroidy
 • výstřižky z časopisů
 • papírové svorky
 • záložky

Máš lepší nápad? Ukaž nám ho na Instagramu pod hashtagem #tvorimdoller!